Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Medikamentell behandling av nesepolypper - Dupilumab (Dupixent) - poliklinisk

Dupixent er preparatnavnet som inneholder virkestoffet dupilumab.  Dupixent brukes blant annet i behandling av kronisk bihulebetennelse med nesepolypper. Medikamentet bidrar til å redusere størrelsen på polyppene og forbedrer symptomer som nesetetthet, tap av luktesans, slimansamling bak i halsen og rennende nese.

Dupilumab er et monoklonalt antistoff, en type spesialisert protein, som blokkerer virkningen av proteiner kalt interleukiner. Disse kan redusere tegn og symptomer på atopisk eksem, astma, kronisk betennelse i neseslimhinnen med nesepolypper (CRSwNP), prurigo nodularis (kronisk hudsykdom) og eosinofil øsofagitt (kronisk betennelse i spiserøret).

Før

Før oppstart vil legen be deg om å fylle ut et skjema med spørsmål om hvordan du opplever nesefunksjonen din, i tillegg må du ta en blodprøve.
Legen skriver en resept på Dupixent til deg som du selv henter ut på apoteket og tar med til poliklinikken. Utover dette krever ikke behandlingen noen andre forberedelser.

Oppbevaring

Dupixent skal oppbevares i kjøleskap (2-8 °C) i ytteremballasjen for å beskyttes mot lys. Medikamentet må ikke fryses.
Dupixent kan oppbevares ved romtemperatur ≤25°C i maks 14 dager hvis nødvendig, men er da kun holdbar innenfor disse 14 dagene.

Under

Hvordan foregår behandlingen?

Dupixent får du som ferdigfylt sprøyte eller penn som skal settes i underhuden (subcutant).

Første dose skal du ta på poliklinikken, sykepleier gir deg informasjon og hjelp.
Selve stikket tar under 1 minutt, men du skal observeres i minimum 1 time før du kan dra hjem.

De påfølgende dosene setter du selv hjemme. Dupixent 300 mg settes i underhuden (subcutant) på låret eller magen (unngå området 5 cm rundt navlen) hver 2. uke.
Dersom du får en omsorgsperson til å sette medikamentet kan overarmer også benyttes som injeksjonssted. 

Instruksjon

Ta sprøyten (pennen) med Dupixent ut av kjøleskapet og la den ligge flatt i romtemperatur i 45 min før du skal injisere medikamentet.

Sprøyten/pennen skal ikke ristes, utsettes for varme eller direkte sollys.
Oppløsningen skal være klar til svakt opaliserende, fargeløs til blek gul. Ved grumsete, misfarget eller synlige partikler skal den ikke brukes.
 
  • Utfør håndvask
  • Velg et område med hel og frisk hud. Unngå blåmerker, føflekker ol. 
  • Rengjør huden med en våtserviett med alkohol
  • Ta av hetten på pennen og hold den slik at du kan se det lille vinduet
  • Trykk pennen bestemt ned mot huden i en 90 graders rett vinkel til du ikke kan se nålebeskyttelsen. Injeksjonen starter når du hører et klikk. 
  • Hold pennen slik mot huden til du ser at hele vinduet har blitt gult. Du skal nå høre et nytt klikk. Vent så i 5 sekunder før du fjerner pennen.
Injeksjonen er ferdig og pennen kan kastes i en gul boks eller tom brusflaske med kork da dette regnes som stikkende medikamentavfall. 
Når boks eller flaske er full kan dette leveres til destruksjon på apoteket.



Etter

Hva skjer etterpå?

Hver dose skal settes med en intervall på 2 uker.
Effekten merkes av noen allerede etter første dose, men for andre kan det ta lengre tid.
Behandlingsbehov og effekt vurderes fortløpende av legen.
Dersom du ikke merker noen behandlingseffekt etter 6 doser vil legen vurdere om behandlingen skal fortsette eller ikke.
 

Kontroller

Under behandlingen er det vanlig at du følges opp med kontroller på poliklinikken. 

  • Første kontroll etter ca 2,5 måned etter oppstart med nye blodprøver og utfylling av SNOT-22 skjema. 
  • Andre kontroll etter 6 måneder (12 doser) med nye blodprøver og SNOT-22.

Ofte stilte spørsmål

Kan jeg bruke Dupixent om jeg er gravid eller ammer?

Per i dag er det ikke noe som tyder på at denne behandlingen er skadelig for foster eller barn som ammer. På den andre siden er det heller ikke etablert med sikkerhet at det er helt trygt. Det vil derfor være behov for en individuell vurdering i hvert tilfelle.
 

Kan jeg ta vaksiner mens jeg står på Dupixent?

Inaktiverte eller ikke-levende vaksiner (som influensa, eller COVID-vaksine) kan gis. Skal du ta en slik vaksine anbefales det at denne settes i en av ukene der du ikke skal ta Dupixent. 
Levende og levende svekkede vaksiner (som for eksempel gulfeber, BCG, MMR) skal ikke gis samtidig med Dupixent da klinisk sikkerhet og effekt ikke er fastslått. Før oppstart med Dupixent anbefales det derfor at du revaksineres med levende og levende svekket immunisering dersom det er behov for det. Snakk med legen om dette om du er usikker på hva du har behov for. 
 

Kan jeg ta mine faste medisiner mens jeg tar Dupixent?

Du kan ta dine faste medisiner som vanlig dersom du ikke har fått annen beskjed av legen.
 

Hva gjør jeg om jeg glemmer en dose?

Dersom du glemmer en dose som administreres hver 2. uke, skal dosen tas innen 7 dager fra den glemte dosen. Deretter tar du de neste dosene etter opprinnelig doseringsplan. Dersom den glemte dosen ikke tas innen 7 dager, skal du vente med å ta Dupixent til neste dose i den opprinnelige doseringsplanen.

Kriterier og prosedyre for oppstart Dupilumab fra Legeforeningen.no

Vær oppmerksom

Bivirkninger og komplikasjoner

De fleste tåler Dupixent bra, men noen kan oppleve enkelte bivirkninger. De vanligste er:

  • reaksjon ved injeksjonssted (rødme, hevelse)
  • hodepine
  • oppbluss av herpes
  • kløe i øyne, øyekatarr og andre (mer alvorlige) øyeplager
Hvis du får øyeplager bør du kontakte lege for vurdering av videre behandling og om det er aktuelt med henvisning til øyelege.

Kontakt

Sykehuset Østfold Kalnes Øre-nese-hals

Kontakt Øre-nese-hals

Oppmøtested

Døgnområde 8, 4. etasje (følg grå farge)
Poliklinikk, høresentral og oralkirurgisk seksjon: Kalnes, 1. etasje i lilla sone
Søvnenhet: Moss, 2. etasje

Sykehuset Østfold Kalnes

Sykehuset Østfold Kalnes

Kalnesveien 300

1714 Grålum

Praktisk informasjon

​Sykehusapoteket ligger i 1. etasje til venstre når du kommer inn hovedinngangen i Sykehuset Østfold Kalnes (følg oransje farge).

Her får du hentet ut medisiner på resept og handlet reseptfrie medisiner og handelsvarer.

Sykehusapoteket kan hjelpe deg med å:

- Klargjøre resepter. Du inngår reseptavtale med sykehusapoteket slik at resepten gjøres klar for deg
- Råd og veiledning om din medisinbruk

Sykehusapoteket Østfold, Kalnes

Dersom du har spørsmål om en timeavtale, ønsker å endre eller avbestille time, må du ta direkte kontakt på telefon i kontortiden mandag - fredag kl. 08.00-15.30.

Bruk telefonnummeret på innkallingsbrevet. Har du mottatt innkallingsbrevet digitalt, kan du også svare oss digitalt.​​

Det er mange pasienter som venter på behandling hos oss. Vi oppfordrer derfor at du gir beskjed om endring eller avbestilling av time så tidlig som mulig. Dersom du avbestiller timen eller ikke møter, kan ikke sykehuset garantere at du får helsehjelp innen den fristen du har fått. 

Ved gjentatte avbestillinger eller at du ikke møter til den timen du har fått, blir det gjort en faglig vurdering av behovet ditt for helsehjelp. Du kan da bli strøket fra ventelisten.

Timeavtalen må avbestilles/endres minst 24 timer (kun hverdager) i forveien. Avbestiller du senere enn dette må du betale en egenandel. Dersom timen din er på en mandag, må du avbestille den senest fredagen før.

​Les mer om betaling av egenandel på helsenorge.no

Eigendelar på sjukehus og poliklinikk - helsenorge.no

Du kan ikke avbestille eller endre time ved å sende oss e-post eller melding på sosiale medier. Dette er for å overholde personvernloven og pasientsikkerhetsloven.

Mange av våre avdelinger har ventelister, det kan derfor ta tid før du får en ny timeavtale.

Klikk deg inn på vår side om besøkstider for mer informasjon.

Her får du også informasjon om ledsager til timeavtaler.

 

Besøk og ledsagere

​Skal du ta blodprøve før undersøkelse eller behandling på Kalnes kan du ta blodprøver samme dag i oransje sone i 1. etasje. Åpningstider er 07.45 til 15.00 på hverdager.

Andre som skal ta blodprøver må benytte seg av våre andre blodprøvetakingssteder:

Her kan du se om det døgnområdet eller den avdelingen du skal besøke tillater blomster:

Kalnes

Døgnområde 1 – hjertemedisin
Døgnområde 2 - infeksjonsmedisin 
Døgnområde 3 - lungemedisin 
Døgnområde 4 - ​nevrologi og slag
Døgnområde 5 - gynekologi, ortopedi og øre-nese hals
Døgnområde 6 - ortopedi
Døgnområde 7 - gastrokirurgi
Døgnområde 8 - kar-, bryst- og endokrin kirurgi, urologi
Overvåkningen
Intensivavdelingen

Moss

Døgnområde ortopedi og kirurgi, Sykehuset Østfold Moss

Kalnes
Døgnområde 9 - gastromedisin, nyre, geriatri
Døgnområde 10 - kreft og hematologi 
Føde/barsel
Barn og ungdom
Nyfødtintensiv
Psykisk helsevern

På LHL sine nettsider står det informasjon over hvilke blomster som er trygge å ta med på sykehus, men sjekk først at den avdelingen du skal besøke tillater blomster.

Trygge inneplanter og blomster - LHL

Skal du ta buss til sykehuset på Kalnes eller i Moss?

Gå inn på Ruter og finn din reise der.

 

Du kan også finne bussruter på Østfold kollektiv sine sider.

Østfold kollektiv

På Kalnes stopper lokalbussene rett ved hovedinngangen.

Ekspressbussene stopper oppe ved trappehuset, og du kan ta trapper eller heis ned til området foran hovedinngangen.

Nettbuss

Vi anbefaler at du har færrest mulig eiendeler med deg når du er hos oss.

Les mer om eiendeler

Det er flere ting du selv kan passe på når du er innlagt på sykehus 

Korrekt identitet

  • Sjekk at navnebåndet ditt er korrekt
  • Ha alltid på deg navnebåndet under oppholdet i sykehuset
  • Personalet skal alltid kontrollere identiteten din i forbindelse med for eksempel blodprøver, før inngrep og ved utdeling av medisiner

Fortell legen alt du vet om sykdommen din og spør når du lurer på noe

For eksempel om:

  • Diagnosen din
  • Behandlingen din
  • Plan for videre oppfølging

Hvordan forebygge spredning av bakterier?

  • Vask hendene ofte, bruk ev. hånddesinfeksjonsmidler
  • Be om nytt sengetøy eller nattøy om du trenger det
  • Be pårørende og venner om å vente med å besøke deg dersom de ikke er helt friske

​Du får dekket deler av dine utgifter ved behandling hos lege, på poliklinikken eller andre behandlingsinstitusjoner, men du må betale en egenandel. Frikort for helsetjenester får du når du har betalt over et visst beløp i egenandeler. Det er ulike egenandeler avhengig av type helsetjeneste.

Les mer om frikort og egenandel

​Kafeen på Kalnes ligger sentralt til i vestibylen, og er åpen både for medarbeidere og besøkende.

Her finner du blant annet påsmurte rundstykker, baguetter, kaker, varm mat og salat. Det er også et stort utvalg av kaffe og drikke.

Les mer om kafeen og se åpningstider

​Seremonirommet/bårekapellet ligger på baksiden av sykehuset. Her er det egne parkeringsplasser.

Veibeskrivelse finner du her.

​Her finner du oversikt over etasjene på Kalnes og hvor du kan parkere.

Etasjeoversikt og parkering

​Det er kiosk i vestibylen.

Kiosk

Det ble spesialbestilt fem kunstprosjekt til det nye sykehuset på Kalnes. Kunstinstallasjonene er i hovedsak plassert langs en akse som går sentralt gjennom sykehusets ankomstområde, fra trappehuset nærmest rundkjøringen ved E6, over ankomsttorget og gjennom vestibylen, til det åpne området på sykehusets bakside (halvatriet, mot skogbrynet og Vestvannet i nord-øst. I tillegg er et verk installert i kapellet i sykehusets nordligste hjørne.

 

Her kan du lese mer om kunsten på Kalnes.

På døgnområdene, føde/barsel og barne- og ungdomsklinikken er det buffet for inneliggende pasienter på Kalnes. Det er også buffet for inneligende pasienter i Moss.

Les mer om mattilbudet, kafé og kiosk

 

 

​Vi har ikke pasienthotell i Sykehuset Østfold.

Barn- og ungdom
Barnet har rett til å ha en av foreldrene eller andre foresatte hos seg under hele oppholdet. Det gis anledning til å sove på samme rom som barnet. 

Føde-barsel
Ledsager kan overnatte på rommet til mor.

Koronasituasjon: Barnefar/medmor kan være sammen med mor og det nyfødte barnet på barselavdelingen. Dette forutsetter at personen er uten mistenkt smitte og uten luftveissymptomer. Merk: Det gis ikke anledning til å reise frem og tilbake mellom sykehus og hjem under oppholdet.

Her finner du informasjon om hvordan du får innsyn i din pasientjournal.

Les mer om pasientjournal her

Søk om å få dekket reiseutgifter

På helsenorge.no kan du søke om å få dekket reiseutgifter. Søknadsskjema på papir finner du hos din behandler eller på helsenorge.no. Husk å søke innen seks måneder etter at reisen er gjennomført.

Regler for pasientreiser

Hovedregelen er at du får dekket reisen din med en standardsats per kilometer, uansett hvilket transportmiddel du har brukt. Reisen må være lenger enn ti kilometer hver vei, og koste mer enn billett til lokal minstetakst med offentlig transport. 

For reiser over 300 kilometer dekkes utgifter tilsvarende billigste offentlige transport på strekningen. 

Dokumentasjonskrav

Søker du som pasient, trenger du i utgangspunktet ikke å legge med oppmøtebekreftelse fra behandler når du søker. Ved behov for å bruke bil av helsemessige årsaker, må ansvarlig behandler dokumentere dette behovet. Har du behov for bruk av bil av trafikale årsaker, er det pasientreisekontoret som skal bekrefte behovet. Da kan du få dekket tilleggsutgifter som parkering, bom eller ferge.

Behov for tilrettelagt transport?

Er det helsemessige årsaker til at du ikke kan gjennomføre reisen på egenhånd, må behandleren din bestille transport. Når du trenger hjelp med reisen på en strekning der det ikke finnes rutegående transport, ta kontakt med ditt lokale pasientreisekontor.    

Kontakt Pasientreiser

Har du spørsmål, trenger du hjelp til utfylling av søknad eller bestilling av reise? Ring pasientreiser på telefon 91 50 55 15.

Du finner mer informasjon om pasientreiser og dine rettigheter på helsenorge.no.

 

Helsepersonell og andre fagpersoner finner mer informasjon om pasientreiser på pasientreiser.no 

Sykehuset Østfold Kalnes og Sykehuset Østfold Moss har pasientverter i vestibylen hverdager mellom klokken 0900 og 1400. De hjelper deg med å finne fram på sykehuset og tilbyr seg å følge til og fra poliklinikker og behandlingssteder.

Du kjenner de igjen på de røde vestene -  bare ta kontakt!

Våre prester har bred kompetanse og lang erfaring i å møte mennesker i sorg, uro og krise, og er en integrert og naturlig del av sykehusets forskjellige behandlingsmiljøer.

Det forutsetter ingen kristen eller religiøs tro for å snakke med en av prestene. Sykehusprestene respekterer mennesker fra alle tros- og livssynssamfunn og formidler gjerne kontakt med representanter for et av disse om du ønsker det.
​​

Slik kontakter du preste- og samtale​​​tjenesten

​Sykehuset Østfold er røykfritt. E-sigaretter er heller ikke tillatt.

Det er ikke lov å røyke i nærheten av inngangspartiene. Dette er fordi pasienter skal slippe å bli utsatt for tobakksrøyk på vei til eller fra behandling.

Pasienter og pårørende kan røyke utendørs på anvist sted. Dette er skiltet i Moss og på Kalnes.

Informasjon om hvor du kan røyke finner du her.

​Pasienter og pårørende som ønsker å ta bilde eller video som minne fra tiden på sykehuset, kan kun gjøre dette dersom det er en selv, pårørerende eller venner som er avbildet. Det er ikke lov å ta bilder av medpasienter eller ansatte. Vi håper at alle tar hensyn til personvernet under besøket på sykehuset, og avgrenser fotografering til å gjelde egen familie og venner.

Les mer om bruk av sosiale medier på sykehuset.

​Alle sykehusets medarbeidere har taushetsplikt. Ved ankomst til sykehuset opplyser du hvilke pårørende som skal få opplysninger om din sykdom og behandling. Du kan selv sette begrensinger på om slike opplysninger skal gis.

​Du kan bruke egen mobiltelefon, men vi ber deg vise hensyn til medpasienter. Vis varsomhet ved fotografering og ved eventuell publisering på sosiale medier.

For å få tilgang til vårt trådløse nettverk (wifi) må du koble til:

Kalnes

HelseSorOst

Alle andre lokasjoner

HSO-Gjest
(Dette gjelder også for administrasjonsbygget og kontorplassene i modulbygget på Kalnes)

Mobiltelefon skal ikke brukes nærmere medisinsk teknisk utstyr enn 1 meter. Er du usikker på hva som er medisinsk teknisk utstyr kan du ta kontakt med personalet.

​Fremmedspråklige pasienter kan få hjelp av tolk under sykehusoppholdet og i poliklinikkene. Det samme gjelder tolketjeneste for døve, døvblinde og hørselshemmede. Tolketjenester er gratis. Ved behov for tolk meldes dette til avdelingen/sengeposten.

Les mer om rett til tolk