Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

God kompetanse gir god fremtid

- Jeg velger å jobbe som lærling i Sykehuset Østfold fordi jeg får videreutviklet min praktiske kompetanse før jeg fortsetter med videre studier. Jeg får en trygg læremulighet til å utvikle de praktiske ferdighetene som kommer til nytte senere inn i arbeidslivet, sier helsefagarbeider lærling Jawaher Muhyadin Mohamed.

Pernille Lie Henriksen
Publisert 02.02.2026
Jawaher Muhyadin Mohamed

Jawaher er lærling i helsearbeiderfaget, og hun har jobbet i et halvt år, hovedsakelig på lungemedisinsk avdeling. 

Å være lærling betyr at man utdanner seg til et yrke ved å arbeide i en bedrift. I bedriften får lærlingen både opplæring og praksis i faget, og målet er å ta en fagprøve. ​Sykehuset Østfold er godkjent som lærebedrift, og har lærlinger i flere fag. Lærlinger har de samme rettigheter og plikter som andre ansatte, men har også krav på opplæring etter læreplanen i faget. 

Liker å hjelpe mennesker 

Hver dag møter Jawaher opp på jobb klokken 07.00. Arbeidsdagen starter ofte med å sjekke vaktboka og se over hvilke pasienter hun har for dagen og stell av pasienter, der hun hjelper til med personlig hygiene, påkledning og forflytning sammen med en helsearbeider. Hun sørger for at pasientene føler seg trygge og ivaretatt, samtidig som hun observerer pasientenes tilstand. Mange av pasientene på lungemedisinsk avdeling kan trenge mye pleie på grunn av sine krevende helseproblemer.  

- Å hjelpe mennesker er veldig givende for meg, det gir meg en klar mening med jobben. Å møte pasienter med respekt og omsorg, og bidra til at de får en god opplevelse på sykehuset, er veldig viktig for meg. 

Praktisk kompetanse 

Jawaher Muhyadin Mohamed

I løpet av dagen måler Jawaher blant annet blodsukker, forflytter pasienter og dokumenterer observasjoner i pasientjournal sammen med en ferdig utdannet helsearbeider. Hun deler også ut mat og hjelper pasienter som trenger støtte til å spise. Hun lærer å bruke mange forskjellige apparater som EKG, NEWS apparat og forstøverapparat. 

- Jeg har lyst til å studere for å bli sykepleier etter hvert, men det stopper ikke lysten jeg har for å få den nødvendige kompetansen jeg trenger som helsefagarbeider. Jeg får en dypere forståelse av det teoretiske når jeg har gjort det i praksis. 

Forskjellige arbeidsmiljøer 

Under lærlingtiden skal hun jobbe på ulike avdelinger i sykehuset. Dette gir bredere erfaring og økt kompetanse, ettersom lærlingene møter varierte pasientgrupper og ulike arbeidsoppgaver. Å rotere mellom avdelinger skaper variasjon i arbeidsmiljøet og gjør lærlinger bedre rustet til å håndtere forskjellige arbeidssituasjoner. Samtidig blir de bedre kjent med sykehuset som helhet og får knyttet kontakt med nye kollegaer på tvers av avdelinger. 

Sykehuset vil ta inn flere lærlinger

Sykehuset Østfold har lang tradisjon og gode erfaringer med å ha lærlinger, og har tilbud om læreplasser i helsearbeiderfag, ambulansefag, logistikkfag, institusjonskokkfag og portørfag. Å legge til rette for praksisplasser for studenter/elever av ulike utdanningskategorier er en av sykehusets lovpålagte oppgaver.

- Lærlingene er utrolig viktige for oss i helsetjenesten. Og de som har valgt yrkesfag, for eksempel helsefag slik Jawaher har gjort, har en fordel ved at de kommer raskere inn i yrkeslivet siden de har opparbeidet seg erfaring i praksisperioden, sier avdelingssjef for fag- og kompetanseavdelingen Mette Meisingset.

- Sykehusets mål er å ta inn flere lærlinger. Og vi håper selvfølgelig at de lærlingene som er her i læretiden, velger å fortsette å jobbe i sykehuset, sier Meisingset. 

Lungemedisin - Døgnområde 3 - Sykehuset Østfold HF

Hva vil det si å være lærling - Sykehuset Østfold HF