Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Pasientkurs

ICD og CRT-D - Hva nå?

I samarbeid med LHL Sarpsborg arrangerer hjertepoliklinikken ved Sykehuset Østfold kurs for pasienter som har fått ICD og CRT-D det siste året. Tilbudet er også for deres pårørende. Kurset tar for seg aktuelle temaer med mål om å skape en mer trygg og forutsigbar hverdag. Kursdeltakerne får også møte andre i lignende situasjon.

1.
desember
2025
  1. 01. des. 2025, 09:00 - 15:00

Tid og sted

Når
  1. 01. des. 2025, 09:00 - 15:00
Hvor

Kalnes samfunnsbygg (Administrasjonsbygget)

Kalnesveien 380

1714 Grålum

Rom: 108 i 1. etasje.

Kurset gjelder for pasienter og deres pårørende som allerede går til oppfølging ved hjertepoliklinikken. Videre er det de som har fått ICD og CRT-D det siste året som får tilbud om kurs. Hver deltaker kan ha med seg én pårørende. 

Hva er ICD og CRT-D?

ICD og CRT-D er pacemakere med hjertestarterfunksjon, som ved en livstruende hjerterytmeforstyrrelse avgir et kraftig strømstøt som vil kunne stoppe hjerterytmeforstyrrelsen. 

Målgruppe

Pasienter som det siste året har fått ICD og CRT-D. Pårørende er også velkomne, det er plass til én pårørende per deltaker. 

Aktuelle temaer

  • Sykdom, medisiner og bivirkninger
  • Teknisk funksjon og spørsmål
  • Hjemmemonitorering
  • Fysisk aktivitet
  • Kosthold
  • Seksualitet
  • Livsmestring
  • Erfaringsutveksling

Med forbehold om små endringer i programmet. 

Servering

Det serveres kaffe, te, frukt og lunsj. Lunsjen spanderes av LHL Sarpsborg. 

Påmelding

Påmelding via telefon 96 06 00 29. 

Spørsmål om kurset kan rettes til samme telefonummer som er oppgitt. 

Parkering

På høyre side av administrasjonsbygget ligger det er stor parkeringsplass, en for ansatte og en for besøkende. Følg skilting til parkeringsplassen for besøkende. Mer informasjon om parkering og betaling finner du her: Parkering - Sykehuset Østfold HF

 

 

Kontakt