Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Nå er akuttmottaket og MR4 åpnet!

Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre fikk i dag gleden av å åpne de nye lokalene til akuttmottaket på Kalnes, og den helt nye MR-maskinen i sykehuset.

Anne-Grete Melkerud
Publisert 03.03.2026
En person som snakker til en gruppe mennesker
Nå er utvidet akuttmottak offisielt åpnet. F.v. seksjonsleder Hedda Lauvås og avdelingssjef Bente Stangeland, avdeling akuttmottak, avdelingssjef Erika Hallerstig, nevrologisk avdeling, helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre og administrerende direktør Helge Stene-Johansen.

- Dette er et stort og etterlengtet løft. Det blir bedre plass og bedre fasiliteter. Det er godt for de som kommer inn, og for dere som jobber her. Dette er en viktig oppgradering av et av landets største og viktigste akuttsykehus, sier Vestre.

Klokken 07.00 i dag 3. mars kunne de første pasientene tas imot i Sykehuset Østfolds nye utvidede akuttmottak. I gjennomsnitt kommer det rundt 130 pasienter til akuttmottaket hver dag. Av disse ankommer rundt 100 pasienter gående, mens omtrent 30 personer kommer med ambulanse. 

700 ekstra kvadratmetere er et viktig løft for både pasienter og medarbeidere, med bedre plass til mottak, observasjon og behandling. 
Under byggeperioden har hovedinngangen vært inngang for pasienter og pårørende som skulle til akuttmottaket. Nå har akuttmottaket egen inngang igjen. 

Sjekker inn på skjerm

En mann i dress som peker på en skjerm
Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre tester den nye skjermen for innsjekking.

I akuttmottaket kommer pasientene først inn i et venterom med to resepsjoner.

Pasienter med brystsmerter, akutt tungpusthet eller andre livstruende tilstander skal henvende seg direkte i resepsjonene. 

Alle andre pasienter skal registrere seg på en skjerm når de kommer, og får tildelt en referansekode. De slipper å stå i kø, og kan sitte og vente til det blir deres tur. 

Besøkende til pasienter som allerede er i akuttmottaket, skal også registrere seg på skjermen når de kommer, og kan sitte på venterommet til de får varsel om at de skal gå til en av resepsjonene.

Gode løsninger

Sikkerheten er ivaretatt ved at adgangen videre inn i mottaket er kontrollert med låst dør.

Innenfor døren er det blodprøvetakingsrom, sju undersøkelses/behandlingsrom, inkludert et eget rom for gynekologiske undersøkelser, et gipserom og et rom tilpasset barn.  

Det er også en triagesal med plass til fire pasienter, hvor man gjør en hastegradsvurdering av pasientens alvorlighetsgrad.   

Observasjonsrommet er plassert i midtsonen i bygget, og har store vinduer ut mot korridoren, slik at medarbeiderne vil kunne følge med på pasientene som sitter der.

Skal bruke besøksparkeringen

Pasienter og pårørende som skal til akuttmottaket, skal parkere på sykehusets besøksparkering. 

Hvis pasienter som skal til akuttmottaket har behov for å bli kjørt så nær inngangen som mulig, finnes det noen korttidsplasser ved inngangen til akuttmottaket.

En gruppe mennesker som poserer for et bilde foran en bygning
Feirer åpningen. F.v. Sindre Martinsen Evje, fylkesordfører Østfold fylkeskommune, Therese Thorbjørnsen, gruppeleder Sarpsborg Arbeiderparti og styremedlem i Østfold Arbeiderparti, Helge Stene-Johansen, adm. direktør Sykehuset Østfold, Jan Christian Vestre, helse- og omsorgsminister, Eivind Reitan, avdelingssjef bildediagnostikk, Anne Robertsen, seksjonsleder bildediagnostikk, Anne Palacios Karlsen, klinikksjef diagnostikk og kreftbehandling, Heidi Torvik Syversen, tillitsvalgt akuttmottak, Anette Louise Børresen, foretaksverneombud og Bente Stangeland, avdelingssjef akuttmottak

Stort behov for undersøkelser

Sykehuset har også fått en ny MR-maskin i nybygd etasje under akuttmottaket. Dette er den fjerde MR-maskinen i sykehuset og en etterlengtet styrking av kapasiteten innen bildediagnostikk. 

Den nye MR-maskinen skal brukes til blant annet MR-undersøkelser som krever narkose, og til inneliggende og akutte pasienter. Plassering rett under akuttmottaket innebærer at det blir kort vei til MR-undersøkelse for pasienter fra akuttmottaket.

En gruppe mennesker som holder et bånd
Offisiell åpning av MR-lokalene. F.v. administrerende direktør Helge Stene-Johansen, helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre, avdelingssjef Eivind Reitan og seksjonsleder Anne Robertsen fra avdeling for bildediagnostikk.