Alt om bamsesykehuset finner du her
Her finner du informasjon om arrangementet og link til påmelding.
Sykehuset Østfold inviterer barn og bamser til bamsesykehus 3. september, og da kan kosedyr i alle former og fasonger få behandling. Målet er å gjøre møtet med sykehuset mindre skremmende for de yngste.

- Går det bra med Putte? Har han falt og slått seg?
Gjennom lek og rollespill får barna være med på ulike behandlinger der det er bamsen og ikke barnet som er pasienten. Bamsene får tatt blodprøver, røntgen og MR-bilder, og sår blir renset, sydd og bandasjert, for å nevne noe. Barna får lære om sykehuset på en morsom og interaktiv måte, samtidig som medarbeidere får god trening i å kommunisere med barn om det som skjer på sykehuset.
– Mange barn synes det er skummelt å komme på sykehus. Ved å «behandle» kosedyrene deres, kan vi vise hva som skjer på en trygg og forståelig måte, sier Christian Lunde-Hanssen, psykologspesialist og prosjektleder i «Et barnevennlig sykehus». Sammen med Ali Raza Naqvi, lege barne- og ungdomsklinikken og faglig ansvarlig for bamsesykehuset, gleder de seg til arrangementet 3. september.
Da stiller de og flere medarbeidere fra ulike fagområder opp med både kompetanse og utstyr, klare for å finne ut av hva bamsene trenger for å bli friske.

MR-maskinen var populær på bamsesykehuset i 2025
Bamsesykehuset er også en læringsarena. Her får barna innsikt i hva som skjer hvis man blir syk eller skader seg, og hvordan helsepersonell kan hjelpe.
Samtidig gir arrangementet helsepersonell verdifull erfaring i å kommunisere med barn. Lek og god kommunikasjon blir sentrale verktøy for å forklare medisinske prosedyrer på en forståelig måte.
Dette er andre gang Sykehuset Østfold inviterer til bamsesykehus.
- Dette er et enkelt og viktig tiltak for å gjøre sykehuset mer barnevennlig. Bamsesykehus er et konsept som finnes flere steder i Norge og i store deler av verden, og det er godt dokumentert at det bidrar til at barn er mer trygge i møtet med sykehuset, sier Naqvi.
Alle barn er velkomne til å ta med bamsen sin til bamsesykehuset som foregår utendørs ved barne- og ungdomsklinikken på Kalnes. Bamsesykehuset består av ulike behandlingsposter/stasjoner som barna og bamsene skal gjennom (varighet på runden, ca 1 time). Det blir servert boller og saft, og Kallus, sykehusets egen maskot, kommer selvfølgelig også.
For å delta må du melde på barnet/barna via denne lenken til deltakelse på bamsesykehuset
Vi åpner også opp for å ta imot noen grupper med barnehagebarn.
Pedagogisk leder eller annen med tilsvarende ansvar må melde interesse i eget skjema, og innmelder vil få beskjed senest 17. august dersom barnehagen har fått plass. Barnehagene som deltar vil få informasjon og innspill til et pedagogisk opplegg de kan gjennomføre med temaet barn på sykehus før de kommer.
Fyll ut dette skjemaet for å melde din interesse for å delta med barnehage
Sykehuset Østfold jobber for å være et mer barnevennlig sykehus. Det vil si et sykehus der barn føler seg sett, hørt og respektert. Sykehuset skal ha tilpasset pasientinformasjon for barn på sykehuset, og medarbeidere skal ha god kompetanse på å møte barn og deres pårørende.
Visste du at vi har nettsider for barn som forklarer behandlinger og undersøkelser på en enkel måte? Den finner du her Barn på sykehus - Sykehuset Østfold HF