Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Ultralyd av arterier

Ved ultralydundersøkelse brukes lydbølger (ultralyd) som sendes inn i kroppen hvor de treffer forskjellige typer vev og reflekteres tilbake. Ut ifra det reflekterte signalet (ekkoet) skapes det bilder av organene og det måles blodstrøm i blodårer. Teknikken kan sammenliknes med et ekkolodd. Dersom du har tette pulsårer, kan vi bruke ultralyd til å lage «levende» bilder av blodårene. Slik kan vi både se fortetninger i pulsårene og måle hva slags effekt fortetningene har på blodstrømmen.

Før

Undersøkelsen krever ingen forberedelser.

Under

Først og fremst vurderer vi symptomer og sykehistorie. Dette følges av en undersøkelse hvor vi blant annet kjenner på pulsen og måler blodtrykket i beina.

Dersom blodtrykket i beina dine er normalt i hvile, må du gå på en tredemølle. Hvis du har tette pulsårer vil blodtrykket i beina falle under belastningen, noe vi kan måle.

Til sist ser vi på pulsårene med en ultralydskanner. Da fører vi et instrument langs pulsårene fra magen og ned på leggen. På den måten kan vi finne forsnevringer, fortetninger og eventuelle utvidelser av pulsårene.

Til sist sammenligner vi symptomer og funn for å beslutte om det er nødvendig å behandle deg og i så fall hva som må gjøres.

Gjør det vondt?

Undersøkelsene gjør ikke vondt.

Hvor lenge varer undersøkelsen?

Undersøkelsen kan vare opp til 45 minutter.

Etter

I etterkant kan du reise tilbake til arbeid eller hjem.

Det er ingen ubehag eller komplikasjoner underveis eller etter undersøkelsen. Du kan ha normalt aktivitetsnivå etter undersøkelsen.  

Når får jeg resultatet?

Resultatene er klare umiddelbart og du får dem ved avslutningen av konsultasjonen.

Kontakt

Bildediagnostikk (radiologi)

Kontakt Bildediagnostikk (radiologi)

Oppmøtested

Vi holder til både på Kalnes og i Moss - se på innkallingsbrevet hvor du skal.

Sykehuset Østfold Kalnes
Avdeling for bildediagnostikk, Kalnes 
Kalnesveien 300,1714 Grålum

Sykehuset Østfold Moss
Avdeling for bildediagnostikk, Moss 
Peer Gynts vei 78, 1535 Moss

Mammografi
Hvis du har fått en henvisning fra din fastlege til mammografi  til brystdiagnostisk senter, så skal du møte opp i vestibylen på sykehuset  og registrere ditt fremmøte i selvinnsjekksautomat før du går til ventesonen. Dette får du varsel om på SMS etter innsjekk.

Mammografiscreening
Har du blitt kalt inn til  mammografiscreening av Kreftregisteret så skal du til Kalnes samfunnsbygg/adminstrasjonsbygget som ligger på oversiden av sykehuset. 

Info om hvordan du finner fram til mammografiscreening og parkering

 

Sykehuset Østfold Kalnes

Kalnesveien 300
1714 Grålum
Resepsjonen og selvinnsjekkautomatene ligger i vestibylen rett på innsiden av hovedinngangen.

Sykehuset Østfold Moss

Peer Gynts vei 78
1535 Moss

Kalnes samfunnsbygg - Administrasjonsbygget

Kalnesveien 380
1714 Grålum