Du skal faste (ikke spise, ikke drikke) i fire timer i forkant av undersøkelsen.
Som ved alle andre MR-undersøkelser skal du ikke ha metall innoperert eller på deg. Les mer om en vanlig MR-undersøkelse.
Under en MR-undersøkelse ligger du i et sterkt magnetfelt samtidig som det sendes radiofrekvente bølger gjennom kroppen. Signalene mottas av MR-maskinen. Informasjonen av disse signalene brukes til å fremstille digitale bilder. Under en MRCP må du holde pusten.
Dersom du skulle få rødt, smertefullt øye eller tåkesyn det første døgnet etter undersøkelsen, må du kontakte lege, som kan vurdere om du bør få målt trykket på øyet.
Vi holder til både på Kalnes og i Moss - se på innkallingsbrevet hvor du skal.
Sykehuset Østfold Kalnes
Avdeling for bildediagnostikk, Kalnes
Kalnesveien 300,1714 Grålum
Sykehuset Østfold Moss
Avdeling for bildediagnostikk, Moss
Peer Gynts vei 78, 1535 Moss
Mammografi
Hvis du har fått en henvisning fra din fastlege til mammografi til brystdiagnostisk senter, så skal du møte opp i vestibylen på sykehuset og registrere ditt fremmøte i selvinnsjekksautomat før du går til ventesonen. Dette får du varsel om på SMS etter innsjekk.
Mammografiscreening
Har du blitt kalt inn til mammografiscreening av Kreftregisteret så skal du til Kalnes samfunnsbygg/adminstrasjonsbygget som ligger på oversiden av sykehuset.
Info om hvordan du finner fram til mammografiscreening og parkering