Almennleger på akuttkurs 

Sykehuset Østfold samlet nær 50 allmennleger i Fredrikstad den 11. og 12. november for å lære dem om akuttmedisin. Legene jobbet seg gjennom sju ulike scenarier i løpet av de to dagene, der de blant annet trente på å stoppe indre blødninger og å behandle en pasient med sviktende respirasjon.
Av Nina C. Bjerke, Sykehuset Østfold
Akuttmedisinkurs for almennleger 

Nina Mikkelsen BakkenKurset er et av fem kliniske emnekurs som alle spesialister i allmennmedisin fra 1. januar 2012 må gjennom for resertifisering. Leger som er i spesialisering innenfor allmennmedisin, må også gjennom disse kursene.

- Vi håper at dette kurset blant annet kan bidra til å styrke den gode kommunikasjonen mellom sykehuset og fastlegene, sier allmennlege og praksiskoordinator i SØ, Nina Mikkelsen Bakken.


Første gang
Det var første gang sykehuset arrangerte et slikt akuttmedisinkurs. Neste kurs vil holdes allerede på nyåret, om etterspørselen er stor nok til å fylle de 48 plassene. Interessen så i hvert fall ut til å være tilstede blant legene, som fulgte nøye med. Det så også ut til at det var behov for å friske opp enkelte temaer og problemstillinger.
- Det er ingen tvil om at jeg må sjekke ut en del ting når jeg kommer tilbake på legekontoret, sa en av deltakerne etter spørsmål fra to kursinstruktører om legene vet hvor hjertestarteren står og om de vet at det er nok strøm på den.

Bedre samhandling
Kursinstruktørene bestod av både allmennleger, ambulansepersonell og spesialister innenfor anestesi. I tillegg var legevakten representert som observatører.
- Et av målene våre er å få allmennleger, legevakt og ambulansearbeidere til å samhandle enda bedre, gjennom å trene sammen i ulike akutte situasjoner, sier Mikkelsen Bakken.

Kurslederen presiserer at dette er et praktisk kurs, der legene skal bli gode førstehjelpere gjennom å trene på forskjellige scenarier med instruktørene som pasienter.
- Vi tror at legene vil bli enda flinkere til å vurdere oppfølging av akutt syke i hjemmet i samarbeid med hjemmesykepleien, og å melde inn viktig informasjon til sykehuset, sier hun.

Omfattende kursMarte Nordrum
I likhet med flere andre tok allmennlege Marte
Nordrum fra Ankerløkka legekontor kurset som en del av spesialiseringen innenfor allmennmedisin. Hun forteller at det obligatoriske e-læringskurset som må tas på forhånd, hjalp henne til å sette seg inn i de akuttmedisinske problemstillingene.

- Så langt synes jeg kurset virker veldig bra. Vi har årlige lunge/hjerte-redningskurs på kontoret, men det er første gang jeg har vært på et så omfattende kurs, sa Nordrum, som har noen år igjen før hun er ferdig spesialist.




Fakta om akuttmedisinkurset
Fra og med 1. januar 2012 må akuttmedisinkurset være ett av de fem obligatoriske emnekursene for allmennleger under spesialisering og spesialister som skal resertifiseres.

Emnekurset innenfor akuttmedisin skal blant annet gi kunnskap om vurdering og behandling av akutt respirasjonssvikt, alvorlig sykt barn, hjertesvikt og alvorlig infeksjon, samt håndtering av blødninger og hypotermi (nedkjøling).

Allmennlegene øver i tillegg på blant annet venekanylering og assistert ventilasjon i et såkalt ferdighetslaboratorie.

 Akuttmedisinkurs for almennleger  Akuttmedisinkurs for almennleger
 Akuttmedisinkurs for almennleger  Akuttmedisinkurs for almennleger

 

 

 

 

 


Publisert 15.11.2011 11:55 | Endret 15.11.2011 12:19 

 ‭(Skjult)‬ Publisert av enhet

 ‭(Skjult)‬ Handler om

2011©Sykehuset Østfold HF | 1603 Fredrikstad | Tlf: 08600 | Postmottak | Redaktør: Anne-Grete Melkerud
Webansvarlig: Berit Louise Palm | Ansvarlig redaktør: Arnfinn Eide | Org.nr: 983 971 768